Breaking News
Home / Kredi / Banka Kredileri Nelerdir?
Banka Kredileri Nelerdir?

Banka Kredileri Nelerdir?

Banka kredileri bir çok kişi tarafından tercih edilip hakkında bilgi sahibi olunsa da sürekli farklılaşan ve yeni kredi yöntemleride bankalar tarafından uygulanmaktadır. Kredilerin faiz oranları , 2020 bankaların faiz oranları , kredi çeşitleri , banka kredi çeşitleri bir çok kişi tarafından merak edilmekte ve sürekli takip edilmektedir.

Banka kredileri, bankalar için son derece önemli olmakla beraber genelde ilk kalem krediler olmaktadır. Bu sebeple bankalar tüketicilere kredi vermeye çalışmaktadır. Tüketicilerde giderek artan harcamaları, eğitim sebepli ihtiyaçlar, gayrimenkul ihtiyaçları, taşıt alım konularında kredi çekme talepleri sıkça yaşanmaktadır.

Kredi Çeşitleri Nelerdir?

Bankalarda bilinen, sık tercih edilen ve belkide bilmediğiniz bir çok kredi çeşitleri bulunmaktadır. Bankalar arasındaki rekabetten kaynaklı kredi çeşitleri de günden güne farklılık gösterebilmektedir.

Aylık Ödemeli Taksitli Kredi

Bu kredi türünde ödemeler periyodik olarak ödenir ve tek seferde nakit gerektirmez. Firma, şirket ve işletmeler için orta ve uzun vadede genel ihtiyaçların karşılanması, yatırım ihtiyaçları ve borç finansmanı için aylık ödemeli taksitli krediyi tercih edebilmektedir.

Borçlu Cari Hesap Kredi

Bu kredi türünde işletmelere bankalar tarafsından tahsis edilen bir kredi limiti sağlanır. İşletmenin paraya, nakite ihtiyaç duyması halinde bu hesaba tanımlanmış parayı çekebilir ve kullanabilir. Çektiğiniz paranın ödemesini ise bir sonraki hesap döneminden kullanacağınız nakit ile sağlanabilir. Borçlu cari hesap kredilerinde faizler genelde üç aylık periyotlarda ortalama bakiyeler üzerinden tahakkuk etmektedir. Bir çok işletme bu kredi çeşitini tercih edebilmektedir. Ne zaman nakite ihtiyaç duyulsa bu cari hesaptaki kredi değerlendirilebilmektedir.

Kredili Mevduat Hesapları

Bankaların müşterileri ile anlaşmalarına bağlı olarak beliri bir limitte vadesiz mevduat hesabı kullanımı sağlanabilmektedir. Acil ödenmesi gerekecek olan çek, senet, fatura, vergi gibi ödemeler için bu vadesiz mevduat hesabından nakit değerlendirebilir. Hesaptan kullanılan ana paraların ve faizlerin zamanında yapılması ek faiz ve cezaların engellenmesini sağlar.

Spot Kredi

İşletmeler için bir diğer kredi çeşitide spot kredidir. Bu kredide çekilen tutar belirlenen vade sonunda faizleri ile birlikte tek seferde ödenmelidir. Bankalar spot kredi kullanan müşterilerine süreç boyunca genelde faizleri aynı tutmaktadır. Eğer sizlerde dalgalanmalı faizlerden tereddüt yaşıyorsanız spot kredi ile sorununuzu aşabilirsiniz.

İskonto Kredi

Firmalar, işletmeler için kullanılan çek ve senetlerin belli olan yazılı değerler üzerindeki vadeye kadar faiz ve masraflar düşülmüş olarak ödenmesidir. İşletmenizin çek ve senetlerini vadesini beklemeden nakde çevirmek bu kredi yöntemi ile mümkündür.

Teminat Mektubu

Bankalar bir çok işletme ve şirkete teminat mektubu verebilmektedir. Belirli bir iş veya mal teslimi, borç ve işin yapılması durumlarında taahhütlerin yerine getirilmediği hallerde ortaya çıkan tutarın banka tarafından üstlenilmesidir. Süreli yada süresiz olarak teminat mektubu bankalar tarafından verilebilmektedir.

About admin

Check Also

Konut Kredisi

Konut Kredisi

Barınma ihtiyacı için konut gereksinimi olsada yatırım içinde ihtiyaç duyabiliriz. Konut kredisi alarak bir çok …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *