Breaking News
Home / Kredi / Konut Kredisi
Konut Kredisi

Konut Kredisi

Barınma ihtiyacı için konut gereksinimi olsada yatırım içinde ihtiyaç duyabiliriz. Konut kredisi alarak bir çok kişi günümüzde gayrimenkul sahibi olmaktadır. Belirli bir birikim sahip olmayanlar geleceğe yatırım yapmak, kira ödemek yerine ev sahibi olmak için konut kredilerinden faydalanmaktadır. Bir çok banka her ne kadar farklı faiz oranları olsada birbirine yakın oranlarda müşterilerine konut kredileri kullandırmaktadır. Konut kredisi hakkında detaylı incelemeyi gelin beraber yapalım.

Teminatlı Konut Kredisi

Konut kredisi alırken bankalar satın alınması düşünülen evin teminat altına alınması şartı ile kredi vermektedir. Bu nedenle konut kredisi teminatlı kredi türü olarak bilinmektedir. Ortalama 5 yıl ile 30 yıl arasında değişen vadelerde bankalar tarafından bu kredi verilebilmektedir. Kredi alımı sorasında belirlenen sabit faiz oranları ile dalgalı faizlerden etkilenme yaşanılmamaktadır. Kredi alımlarında kesinlikle bir çok farklı bankanın faiz oranları detaylı şekilde araştırılmalı ve sonrasında başvuru yapılmalıdır.

Konut kredisi talebiniz banka tarafından onaylandıktan sonra gayrimenkul ekspertiz uzmanları devreye girmekte olup satın alınması düşünülen evin değeri belirlenir. Genelde belirlenen konut değerinin dörtte biri peşinat ödemesi olarak alınmaktadır. Konut kredisinde yasalar gereği gayrimenkul ekspertiz değerinin %70 ile %75 arasında kredi verilmektedir. Geri kalan kısımın peşinatınızdır ve ödemelerde aylık olarak bankaya ödenmektedir.

Konut Kredisi için Gerekli Belgeler

Bu kredi için öncelikle ön onay başvurusu almanız gerekmektedir. Konut kredisi araştırmalarınızda size en uygun gelen faizli krediyi bulduğunuzda bankaya başvurunuzu yaparsınız. Bu başvurunuz onaylanırsa ön onay alındığını anlamına gelebilir. Sonrasında konut kredisini verecek banka sizlerden nüfus cüzdanı, ikâmetgah ve gelir beyanı talep edeceklerdir. Genelde bir çok kişi konut kredileri başvurularında keşif istenip istenmediğini merak edebilmektedir. Bildiğimiz kadarı ile bir çok banka ipotek uygulaması nedeni ile kefil talebinde bulunmamaktadır. Düzenli bir gelire sahip olmak kredi alınmasını oldukça kolaylaştırmaktadır. Önceki senelerde ve yıllarda kredi borcu nedeni ile banka takip kararı olan kişilerin konut kredisi alması hayli zordur.

Krediye Uygun Konutlar Hangileridir?

Her ev, konut, daire konut kredisi için uygun olmayabilir. Satın almak istediğiniz konutun kat mülkiyetli olması gerekmektedir. Sıfır, projeden ve temelden alınan konutlarda ise kat irtifakı tapusu gerekmektedir. Alınması planlanan yapısının konut olması, mesken olarak geçmesi gerekir. İşyeri, dükkan, ofis ve depo niteliklere sahipi mekanlarda genelde konut kredisi verilmez. Yine alacağınız konutun devlet tarafından belirlenmiş olan kabul ve yönetmeliklere uygun yapılması da önemlidir. Bu yönetmelikler dışında yapılmış konutlara da kredi çekmek zordur. Kat irtifaklı yapılarda Yapı kullanım izin belgesi sahibi de olunması gerekecektir. Son olarak da gayrimenkul ekspertizleri ön onay sonrasında konutun %80 tamamlanmış olup olmadığına bakmaktadırlar.

 

About admin

Check Also

Banka Kredileri Nelerdir?

Banka Kredileri Nelerdir?

Banka kredileri bir çok kişi tarafından tercih edilip hakkında bilgi sahibi olunsa da sürekli farklılaşan …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *